25. mar. 2025 kl. 14:45
37 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Genmab trækkes ind i retssag om tyveri af forretningshemm...

Amerikanske Abbvie mener, at en af Genmabs mest fremskredne lægemiddelkandidater bygger på et tyveri, skriver Børsen.

Avisen er i besiddelse af den amerikanske stævning, som Abbvie har indleveret i forbindelse med et søgsmål mod Genmab i en sag om misbrug af forretningshemmeligheder. Der er tale om et søgsmål, som Genmab omtalte i en børsmeddelelse i lørdags.

Ifølge stævningen har to forskere, som arbejdede for Abbvie i midten af 2010´erne benyttet Abbvies opfindelser, da de udviklede lægemiddelkandidater for biotekfirmaet Profoundbio, som Genmab købte sidste år.

Abbvie har ikke hævdet, at der er brudt patenter, men påstår ifølge Børsen, at nogle af de patenter, som Profound har registreret og som en af Genmabs mest lovende lægemiddelkandidater, Rina-s, bygger på, retmæssigt tilhører Abbvie.

Genmab faldt mandag 2,8 pct. oven på Abbvies søgsmål, men genvinder tirsdag 1,6 pct. til 1347 kr.

Som en ekstra krølle på sagen er Genmab og Abbvie også tætte samarbejdspartnere om et andet kræftmiddel ved navn Epkinly.

Link til originalartikel: https://borsen.dk/nyheder/virksomheder/medicinalkaempe-genmabs-vaeksthab-bygger-pa-et-tyveri?b_source=borsen&b_medium=row_0&b_campaign=news_1



.\\˙ MarketWire



Jakob Dalskov +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her