13. feb. 2025 kl. 06:35
89 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Genmab/CFO: Planlægger tilbagekøb af omkring 1,9 mio. egn...

Genmab er på vej med endnu et aktietilbagekøbsprogram. Det oplyser finansdirektør Anthony Pagano onsdag på en telekonference for analytikere.

Planen er ifølge finansdirektøren at købe i størrelsesordenen 1,9 mio. egne aktier.

Tilbagekøbsprogrammet fremgår ikke af årsregnskabet, men er efterfølgende blevet bekræftet af Genmab over for MarketWire.

Baseret på onsdagens lukkekurs på 1373 mio. kr. vil det koste Genmab lidt over 2,6 mia. kr. at købe aktierne tilbage.

Sidste år debuterede Genmab med den første udlodning til aktionærerne i mands minde med et tilbagekøbsprogram på 3,5 mia. kr.

På telekonferencen understreger Anthony Pagano, at Genmab har skarpe prioriteter, når overskuddet skal fordeles. Først når investeringerne i pipelinen af nye lægemidler er tilgodeset, og der er taget bestik af opkøbsmuligheder, kan der blive købt egne aktier.

- Så vi annoncerer i dag planer om at tilbagekøbe cirka 1,9 mio. aktier, og vi mener, at det rammer den rigtige balance i forhold til at styrke omsætningsvæksten og skabe aktionærværdi, siger Anthony Pagano.

.\\˙ MarketWire



Mikkel Brix Kvols +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her