26. jan. 2024 kl. 12:16
301 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Novozymes og Chr. Hansens fusion godkendt hos alle nødven...

Novozymes og Chr. Hansen har fået sin sidste nødvendige godkendelse fra EU-Kommissionen.

Derfor kan de to selskaber også sætte dato på fusionen, der efter planen vil smede de to selskaber sammen til Novonesis den 29. januar.

Det oplyser de to selskaber fredag eftermiddag.

- Godkendelsen fra EU-Kommissionen repræsenterer den sidste myndighedsgodkendelse, der er nødvendig for at opfylde betingelserne i fusionsplanen. Som resultat heraf er alle nødvendige myndighedsgodkendelser for at gennemføre fusionen nu indhentet, oplyses det.

I meddelelsen oplyses det, at aktien i Chr. Hansen har sidste handelsdag 30. januar. Dagen efter ventes Novozymes at udstede 187.298.646 nye B-aktier, som 1. februar vil blive kombineret med aktierne i Chr. Hansen.

.\\˙ MarketWire



Morten Frederik Heltoft +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her