11. apr. 2025 kl. 08:44
356 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Obligationer/åbning: Renten danser på stedet trods amerik...

Investorerne står ladt tilbage på perronen, efter Donald Trumps toldtog er kørt videre. Godt nok har den amerikanske præsident sat told på pause og "blot" ladet en globale told på 10 pct. stå - men for Kina er en told på 145 pct. stadig en realitet. Og det får investorerne til at flygte over hals og hoved fra alt amerikansk med faldende aktier, stigende renter og en svækket dollar til følge.

Herhjemme rører den toneangivende tiårige statsobligation sig næsten ikke ud af stedet fredag morgen trods andeledes gang i gaden på markedet for amerikanske statspapirer. Renten stiger 1 basispoint til 2,49 pct. i forhold til torsdag i den indledende handel.

I fredags sluttede renten på 2,43 pct. og dermed tegner det sig til et mindre rentefald for ugen, før handlen skydes i gang fredag.

Anderledes går det i USA, hvor renten på den ledende tiårige amerikanske statsobligation torsdag steg med 9 basispoint i 4,42 pct., mens de store indeks på Wall Street fik en næsestyver med fald på op til 4,3 pct.

Sidste fredag lå T-bonden i 4,25 pct.

- Traditionelt vil faldende aktier føre til stigende statsobligationer og en stærkere amerikansk dollar, fordi at begge aktiver har status som sikker havn, men torsdag blev statsobligationer med lang løbetid og den amerikanske dollar faktisk solgt fra., skriver Philip Maldia Madsen, makrostrateg hos Nordea, i en kommentar.

AMERIKANSKE TILLIDSTAL

Umiddelbart ser det ud til, at renten herhjemme starter dagen roligt - og først i eftermiddag kommer nøgletalskalenderen med nyt, når den foreløbige opgørelse af forbrugertillidsindikatoren fra University of Michigan offentliggøres.

Den ventes at falde til 53,5 i april mod 57,0 i marts ifølge estimater fra Bloomberg News.

- Falder forbrugertilliden mere end ventet, kan det få renterne til at falde og svække dollaren, vurderer Mathias Dollerup Sproegel, seniorøkonom i Sydbank.

.\\˙ MarketWire



Charlotte Mackeprang +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail:[email protected], www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

5
Baseret på 1 anmeldelser

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her